Jesteś potrzebny innym. Kliknij na "Dołącz do grona modlących" i poznaj zasady Modlitwy Wstawienniczej. Przemyśl, zapragnij i odpowiedzialnie podejmij posługę modlitewną. Zapraszamy.

__________________________________________

__________________________________________

18.03.2015

O Spowiedzi... Żal za grzechy

   Żal za grzechy. Emocje, uczucie, postawa....może wola?  
  Link do ciekawej  prelekcji  na ten temat,  ale mówiącej również o samym Sakramencie Pokuty i grzechu. o.A. Wyszyńskiego, zamieszczamy na końcu poniższego tekstu.... 
Polecamy bardzo.
 
    Żal za grzechy, jako jeden z warunków dobrej spowiedzi…  

  Nasz żal.... za swoją grzeszność, która osiągnęła taki stan w rozrachunku z sobą i z Panem Bogiem, który powoduje, że zaczynamy myśleć o spowiedzi.

   Czy jest to poczucie grzeszności, które jest postrzegane jako ranienie kochającego Boga i niewdzięczności człowieka wobec Stwórcy i Zbawiciela, które chyba  bardziej przynależy  osobom spowiadającym się częściej…  czy to jest grzech, który tak poruszył nasze sumienie, że, aż myśl o Bogu pojawiła się gwałtownie…  czy wreszcie, jest to, jakiś dłuższy stan  zmagania się z sobą, z myślami; powrócić do Boga, czy dalej trwać w tym życiu, które takie myśli jednak podsunęło?
   Z innej strony, czy to jest wyraz przemyśleń nad sobą, nad swoją relacją z Panem Bogiem, czy stan serca, które domaga się czystości….  Postawa, czy emocje?
  Tak, czy inaczej, dobrze, że ten żal jest, i oby prowadził do pojednania z Panem Bogiem w Sakramencie Pojednania i Pokuty.
    
   Możemy jednak czasem mieć problem z tym, czy ten nasz żal, jest naprawdę żalem, czy jest żalem właściwym, wystarczającym…?

   Możemy też, mieć jakby wizję żalu, który w najlepszych pragnieniach, powinien w nas być, żeby ten żal, był żalem z którym możemy stanąć przed Panem Bogiem.  Gdy jest inaczej, możemy się oskarżać, albo nie dopełniać tego Warunku Spowiedzi i naszej wewnętrznej postawy, albo nawet rezygnować z pojednania, czy też nie cieszyć się nim.


   Prelekcję znajdziemy pod poniższym linkiem.


                                                                             Aneta i Sławek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.