Jesteś potrzebny innym. Kliknij na "Dołącz do grona modlących" i poznaj zasady Modlitwy Wstawienniczej. Przemyśl, zapragnij i odpowiedzialnie podejmij posługę modlitewną. Zapraszamy.

__________________________________________

__________________________________________

6.01.2024

Uroczystość Objawienia Pańskiego 2024r


  Boże Narodzenie, tak ciche i skromne, w warunkach niegodnych człowieka...  Mesjasz, Zbawiciel, Syn Boży przychodzi, aby zbawić każdego człowieka, by dotrzeć do każdego ludzkiego serca.

   Z ubogiej stajenki dotrzeć na cały świat...

Jezus nasz Pan, dał przykład, jak rodzi się coś wielkiego w Bożej perspektywie, w Bożym Duchu i w celu znanym tylko Bogu.

Później, często tak bywało, że maluczcy mieli być posłańcami wieści z Nieba; np św. Bernadetta -   Lourdes, czy św. Faustyna i Dzienniczek - przesłanie o Miłosierdziu Bożym.

   Święta Faustyna zapisała słowa, że z ludzkiej małości rodzi się coś wielkiego, aby człowiek mógł dostrzec w tym Dzieło Boże, żeby dostrzegł Bożą moc..

   Człowiek jest jednak potrzebny Panu Bogu, aby On swój zamysł zrealizował.

Pan Bóg przygotowuje człowieka, a później wspiera go w realizacji Bożego Planu.

Musi być wielu ludzi w realizacji Bożej idei. Każdy ma do zrobienia coś, co w sumie da spełnienie się tego, co Pan Bóg zamierzył.

  Tak też było z Trzema Królami.

Skoro oczekiwali, dostrzegli znaki i pokonali tyle trudów, żeby zobaczyć co one konkretnie oznaczają, to nie po to, by później zachować to tylko dla siebie.

  Jeszcze daleko było do Chrystusowego Kościoła, ale wieść o Jezusie już się rozniosła daleko.

  ...  Po wiekach dotarła również do naszej Ojczyzny. Chrzest Polski i Chrześcijaństwo leżą u podwalin naszej państwowości, a jej historia jest przepełniona odnoszeniem się do Pana Boga.

  Jak bywa z życiem pojedynczego człowieka, którego grzeszność może powodować pewną sinusoidalność w zaangażowanie, w relację z Panem Bogiem, tak i w życiu naszego Narodu bywało.

W chwilach trudnych, Naród podnosił jednak sztandar Wiary i stawał pod nim.

  Z poziomu Narodu zejść należy na poziom rodziny, która jest ciągiem pokoleń, z wieku na wiek.

Chrześcijaństwo, Wiara w Boga w rodzinach polskich, z pokolenia na pokolenie, też zapewne mogą przebiegać sinusoidalnie.  Wszystko zależy od świadomości konkretnego człowieka - rodziców i ich relacji z Panem Bogiem. Im ta relacja jest bardziej żywa, tym świadomość  własnej życiowej drogi jest większa... i na odwrót, większa świadomość powoduje pragnienie zacieśnienia relacji z Tym, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

  Z takiej postawy życiowej rodzica wynika jego postawa rodzicielska. To, co rodzice uważają za najważniejsze, wręcz sens i cel istnienia, to pragną, przede wszystkim, przekazać swoim dzieciom.

   Zło, szatan, jednak nie śpi i jak za czasów Jezusa wtargnęło za sprawą siepaczy Heroda w miejsce początków życia Bożego Dziecięcia, tak rzuca kłody rodzicom w mówieniu swoim dzieciom o Jezusie i drodze, którą wskazuje każdemu.

   Święto Objawienia Pańskiego, często jest obecnie, jakby przykrywane, przynajmniej do jakiegoś stopnia, Orszakiem Trzech Króli.

 Królowie byli, i w tamtych czasach, orszak też zapewne mieli.

  Wszystko by było dobrze, gdyby forma nie przerastała treści, a treść, aby była tak formułowana, żeby prowadziła do Jezusa i na Nim się skupiała.

  Proszę Cię Panie Jezu o Twoje Objawienie w życiu każdego z nas, w życiu naszych rodzin, naszych bliskich i ich bliskich. O Twój tryumf w Ojczyźnie naszej.

Proszę dotrzyj do tych, których szczególnie przyszedłeś powołać.

                                                                 Sławek +

 

Liturgię Słowa z dzisiejszej Uroczystości znajdziemy pod linkiem:

https://niezbednik.niedziela.pl/liturgia/2024-01-06

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.