Jesteś potrzebny innym. Kliknij na "Dołącz do grona modlących" i poznaj zasady Modlitwy Wstawienniczej. Przemyśl, zapragnij i odpowiedzialnie podejmij posługę modlitewną. Zapraszamy.

__________________________________________

__________________________________________

17.09.2014

Pycha i duma. Pokora i fałszywa pokora  „Grzeszną pychę i fałszywą pokorę trzeba odróżnić od zdrowej dumy. Zdrowa duma to świadomość otrzymanej od Boga godności dziecka Bożego, a z drugiej strony  posiadania cech pozytywnych i negatywnych, czyli prawda o sobie. Człowiek pokorny wie, że jest powołany do świętości, kochany bezwarunkowo przez Boga, że potrafi krzywdzić siebie i innych oraz ulegać złym wpływom innych ludzi. Znając te prawdy nie jest nieudacznikiem, ani pyszałkiem, ale realistą..”
 
 Tak napisała Elżbieta w poprzednim tekście: Pokora i pycha 


 Polecamy ten tekst.

  Chcielibyśmy kontynuować ten temat i polecić trzy linki. (Są zamieszczone na końcu tego wpisu)
Dwa do poczytania, oraz jeden do posłuchania - słowo Ks. Pawlukiewicza.
   Pycha i duma. Pokora i fałszywa pokora….
Rozróżniajmy te pojęcia i  odnajdujmy je w sobie.

    Cnota i grzech.

  Tak różne postawy względem Boga, samego siebie i bliźniego.

Oprócz pychy, wystrzegać się trzeba jednak postawy fałszywej pokory.
 Może się za nią kryć np. zalęknienie, inercja i tłumaczenie siebie przed podejmowaniem dobra, które może powinno być podjęte. 


  Można go nie podejmować, jakoby z niegodności, cichości, pokory, uniżenia…. Ale czasem, może być to wynikiem naszej pychy i trochę też lęku przed reakcją innych.

   Nasze reakcje, lub ich bark – co też jest reakcją, są uwarunkowane w różny sposób.

 Prosimy, daj Panie Boże, abyśmy bardziej niż dotąd opierali się na Tobie, wypełniali zadania Dziecka Bożego, z podniesionym czołem niosąc jego Imię.   Aneta i Sławek


http://www.youtube.com/watch?v=NZGBnsgsvAI


 http://www.karmel.pl/lektorium/rekolekcje/baza.php?id=27

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.