Jesteś potrzebny innym. Kliknij na "Dołącz do grona modlących" i poznaj zasady Modlitwy Wstawienniczej. Przemyśl, zapragnij i odpowiedzialnie podejmij posługę modlitewną. Zapraszamy.

__________________________________________

__________________________________________

9.04.2018

9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny. W ludowej tradycji.


 Już bardzo wczesną wiosną zdarza nam się myśleć o Wigilii… a to za sprawą Święta Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny przez Archanioła Gabriela obchodzonego już od VIII wieku. W tym roku jest ono przeniesione na dzień 9 kwietnia.

 
  W średniowieczu uznawano je za początek roku kościelnego. W polskiej liturgii, połączonej ściśle z tradycją ludową, nosiło ono nazwę święta Matki Boskiej Roztwornej – otwierającej ziemię,  Zagrzewnej – ziemię ogrzewającej, lub Strumiennej – puszczającej lody na rzekach. Zwiastowało więc ono wiosnę i budzenie roślin do życia.
  Praktycznie „otwarcie” ziemi odbywało się kilka dni wcześniej, w dzień świętego Józefa, gdyż nawet mimo mrozu i śniegu należało wtedy zaorać chociaż jedną skibę.
Gospodarz uroczyście wynosił pług na pole i kładł na nim pół bochenka chleba. Drugą połową karmił zaprzęganego konia. Po krótkiej orce chleb z pługa kładł w powstałą bruzdę, by przekazał on jej dostatek. Gospodynie wypiekały postne krzyże z ciasta układanego z dwóch wałków. Raczono nimi bydło, jeżeli to je zaprzęgano do orki. Częstowano nimi także oraczy by profilaktycznie uchronić ich od bólów kręgosłupa tak częstych przy ciężkiej pracy.
   Ze Zwiastowaniem łączyły się też, w pewien sposób, przylatujące w tym czasie, lubiane przez wszystkich bociany – ptaki symbolizujące dobrobyt i powodzenie.
Na dachy wykładano koła od wozu by mógł on łatwiej uwić gniazdo, a w gotowe wkładano wypieki – busłowe łapy, przypominające jego rozcapierzone stopy. Z chlebowego ciasta pieczono także figurki bocianów i skowronków oraz różnych rolniczych narzędzi.
   Przez cały 25 marca wypatrywano powracających z ciepłych krajów ptaków. Kto je pierwszy zobaczył podnosił ku niebu wypieczona figurkę i krzycząc - „busoł” starał się nakłonić bociana do osiedlenia się w jego gospodarstwie.
  Dziś Święto Zwiastowania oprócz kościelnych praktyk, dla wielu z nas kojarzy się z przysłowiem o pogodzie, bo „Jakie Zwiastowanie, takie Zmartwychwstanie”.

Módlmy się.
   "Boże! który chciałeś, aby Słowo przedwieczne. Syn Twój, za zwiastowaniem Anioła, ciało ludzkie przyjął w żywocie Najświętszej Maryi Panny! użycz błagamy Cię w upokorzeniu, abyśmy, gdy ją czcimy jako Rodzicielkę Bożą. doznali także pomocy wstawienia się jej do Ciebie za nami. Przez tegoż Pana naszego Jezusa Chrystusa. Amen."
                                                 
                                                                 Agnieszka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.