Jesteś potrzebny innym. Kliknij na "Dołącz do grona modlących" i poznaj zasady Modlitwy Wstawienniczej. Przemyśl, zapragnij i odpowiedzialnie podejmij posługę modlitewną. Zapraszamy.

__________________________________________

__________________________________________

16.08.2016

Święty Roch i Górka Zgody.  O Świętym Rochu... ramach wspomnień pielgrzymkowych, do których zachęcaliśmy…. Tym razem, ale tylko na razie, będzie to trochę, moje pielgrzymowanie w czas przeszły…
  
  16 sierpnia przypada wspomnienie Świętego Rocha.  Może nie jest to tak bardzo znany Święty, ale w Polsce są parafie w których obchodzona jest tego dnia uroczystość odpustowa ku czci tego Świętego.
Są to niekiedy duże uroczystości gromadzące wielkie rzesze ludzi.... 
Tak też było w parafii mojej Ś.p. Mamy w Łęgonicach, na terenie której na tzw. Górce Zgody znajduje się kościół Św. Rocha.
  Jak sięgnę pamięcią do młodych lat, na ten dzień zjeżdżały się rodziny z całej Polski...  Z góry, czy pomiędzy drzewami widziało się wiele morze ludzi. 
   Msza, atrakcje około odpustowe, a potem spotkania rodzinne u kogoś z rodziny, często u mojego Ś.p. Dziadka.   
  Nie było wtedy tak wiele samochodów…  jazda furmankami  z tej górki … i to czasem na wyścigi… Nie pamiętam, żadnego wypadku.  Po doznaniach duchowych, były doznania innego rodzaju. Ponosiło czasem młodych…. 

  Dla wielu to prehistoria, ale ja to przeżyłem wiele razy. Mieszkaliśmy w sąsiedniej parafii, wakacje spędzałem na wsi, więc i odpust  był co roku obowiązkowo. 
   Kilka lat temu byłem tam ponownie. Kościół chyba odnowiony i zabezpieczony, drzewa większe, ale poza tym niewiele się zmieniło. 
 Nawet pustelnia znów się pojawiła, bo stara w którymś momencie znikła, ale wraz z kolejnym pustelnikiem pojawiła się nowa….

  Zamieszczam kilka linków, w których można poznać Świętego Rocha, jak też dowiedzieć się, dlaczego wzgórze na którym wybudowano świątynię Jemu poświęconą nosi nazwę Górkę Zgody.

2 komentarze:

 1. Współmodląca się Anna16 sierpnia 2016 23:17

  Sławku.
  Ja również spędzałam wakacje na wsi u moich ś.p. dziadków i w ich parafii również jest kościół p.w. Sw. Rocha i też odpust był największą atrakcją jak na czasy bez rozrywki.
  Było to wtedy wielkie święto i też zjeżdzała się cała rodzina.
  Bardzo miło wspominam te chwile.
  Kościół w Brodni k. Pęczniewa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przeczytałam wszystkie linki, bardzo ciekawe. Nigdy nie słyszałam o tym niebywałym miejscu -Górka Zgody.Dziękuję Sławku że przybliżyłeś nam tak piękne i ciekawe miejsce oraz postać Świętego Rocha.

  OdpowiedzUsuń

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.