Jesteś potrzebny innym. Kliknij na "Dołącz do grona modlących" i poznaj zasady Modlitwy Wstawienniczej. Przemyśl, zapragnij i odpowiedzialnie podejmij posługę modlitewną. Zapraszamy.

__________________________________________

__________________________________________

25.04.2015

Księga Wyjścia 21 - 24 Wybrać i zachować Boże Przykazania.


   Pan Bóg dał  nam 10 Przykazań. 
Na bazie Dekalogu doprecyzowane zostało prawo: prawo rodzinne, karne, rzeczowe, moralne. Przypisy te są szczegółowo opisane w rozdziale 21, 22 i 23.
  
  

  W 23 rozdziale jest też ZACHĘTA do przestrzegania tego prawa.
Celowo podkreśliłam słowo ZACHĘTA, bo do nas należy ostateczna decyzja czy się zastosujemy do tego prawa, czy pójdziemy swoją drogą, lekceważąc Boże Przykazania. Bóg pozostawia nas w całkowitej wolności.
  W słowach zachęty pokazuje nam jednak plusy przestrzegania Dekalogu. Są to słowa błogosławieństwa. Przedstawia nam jakie dobro za tym idzie.
  Może brzmi to trochę inaczej jak w Nowym Testamencie, bo nie znano wówczas pojęcia Krzyża, błogosławionego cierpienia, czy miłości do nieprzyjaciół....
    Oznaką błogosławieństwa był na tamten czas: dobrobyt, płodność, sukcesy, zwycięstwa...

  Pomimo upływu czasu, zmiany mentalności, kultury, a przede wszystkim pomimo tego co niesie za sobą przestrzeganie Bożych Praw i jego konsekwencji, Pan Bóg nadal zachęca nas do trwania w wierności Jego prawu. Mimo, że często odczuwamy skutki trudów związanych z podążaniem tą drogą nie bójmy się iść naprzód, pod prąd, bo mamy obiecaną nagrodę na koniec naszej wędrówki.
  Pan Jezus nie obiecywał nam lekkiej i wygodnej drogi. Zapowiedział trudy: odrzucenie, poniżenie, cierpienie, choroby... W tym nam błogosławi, jest z nami. Zachęca nas do tego, abyśmy poszli za Jego nauką - Ewangelią, pomimo. 

                                                                                      Aneta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.