Jesteś potrzebny innym. Kliknij na "Dołącz do grona modlących" i poznaj zasady Modlitwy Wstawienniczej. Przemyśl, zapragnij i odpowiedzialnie podejmij posługę modlitewną. Zapraszamy.

__________________________________________

__________________________________________

4.08.2022

O dobrze przeżyty sierpniowy czas...


Miesiąc sierpień jest w naszej Ojczyźnie miesiącem bogatym w liczne rocznice i święta. Jest to jednak również czas pielgrzymowania. Polskie drogi i dróżki zapełniają się rzeszami pielgrzymów: starszych, młodszych, a nawet tych najmłodszych, bo jeszcze jadących na wózkach. Niekiedy bierze mnie zdziwienie na widok niektórych osób, które widzę na pielgrzymkowym szlaku...  Jednak, gdy wspomnę na słowa, że "Wiara góry przenosi", to zdziwienie mija i pozostaje tylko zachwyt, że ludzie taką wiarę mają.

  Mój czas pielgrzymowania, to okres młodości i czas pielgrzymkowego bumu, a jednocześnie przełomu. Czas, gdy sama Warszawska Pielgrzymka Piesza liczyła ponad 50 tysięcy pielgrzymów i jakby, stała się matką pielgrzymek diecezjalnych - mniejszych liczbowo, ale w sumie na pewno liczniejszych niż WPP.

  Były to czasy, gdy na Podlaskiej Pielgrzymce Pieszej, do granic diecezji, można było nie mieć prowiantu, bo ludzie żywili pielgrzymów. W miejscach postoju bywały niekiedy na wsiach ustawiane stoły na wiele, wiele miejsc. A jak zastawione...

    Był to też czas wyżu demograficznego, który wchodził wraz z Janem Pawłem II w okres swojej życiowej aktywności .

  Później pielgrzymowali już inni. Aż niedawno zrodził się koszmarny zakaz...

  W tym roku, tak, jak dawniej, pątnicy znów ruszyli na trasy. W mojej miejscowości, liczebność nocujących i przechodzących grup były podobne, jak przed laty. Byłem mile tym zbudowany.

  Osoby pielgrzymujące, żyją teraz, jakby, w innym świecie... 

A ci, co pozostali w domach?...

Parafie, jak np. moja,  włączają się w ten pielgrzymkowy czas, organizując dodatkową Mszę i Apel Jasnogórski o godzinie 21.00. Jest też akcja duchowego pielgrzymowania.

   Jak już od wielu lat, początek sierpnia przyszedł wraz z apelem Episkopatu o abstynencję i z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Sierpień, to też czas urlopów i wypoczynku dla wielu.

   Cały sierpień może być dla wszystkich, miesiącem, który możemy przeżyć inaczej - z takich, czy innych względów... Warto oderwać się od spraw świata. 

Pan Jezus mówiąc o świecie, przeciwstawiał go Sobie i temu, co by chciał, żeby reprezentowali Jego wyznawcy.  

  "Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi." J.15,19  

Dlatego, dobrze by było oderwać się, od medialnych nośników światowego porządku - chociażby na ten czas pielgrzymowania tych wielu, którzy są, czy będą w drodze. Może dobrze by było wyłączyć wszelkie dalekie od Boga media, a włączyć te Boże? 

Świat się nie zawali, ty nic nie stracisz, wszak pielgrzymi są przykładem, że tak można.

  Będziesz zdrowszy nie tylko na duszy, ale i na ciele, bo chociażby np. twój system nerwowy odetchnie od ciągłej presji, jakiej jest poddawany z przeróżnych stron.

   Nawiąż bliższy kontakt z Panem Bogiem przez modlitwę, włącz media budujące ducha. 

  Może zacznij od kliknięcia w ten link: https://www.youtube.com/watch?v=1IVhMpRlfuE&list=PLFn1VIsptN2ImLRMakbEElptsHsO9ccR4

                                                                           Sławek +

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.