Jesteś potrzebny innym. Kliknij na "Dołącz do grona modlących" i poznaj zasady Modlitwy Wstawienniczej. Przemyśl, zapragnij i odpowiedzialnie podejmij posługę modlitewną. Zapraszamy.

__________________________________________

__________________________________________

16.12.2014

Ach ubogi żłobie, cóż ja widzę w tobie…? Droższy widok niż ma niebo w maleńkiej osobie...

 Symbolika miejsca narodzin Pana Jezusa jest związana z szopką bożonarodzeniową. 


  Powszechnie uznaje się, że twórcą szopki jest św. Franciszek… wystawił On w swojej pustelni  w Greccio  w 1223 roku, wraz z pobliskimi mieszkańcami, inscenizację wydarzeń związanych z narodzinami  Pana Jezusa i w ten sposób przyczynił się do rozpowszechnienia tradycji szopkarskiej,  jest nazywany jej ojcem, a Włochy ojczyzną szopkarstwa…

…jednak  szopka  pierwszy raz pojawiła się w Betlejem już w 330r.  Był to marmurowy żłóbek umieszczony w wykutej skalnej grocie. W miarę upływu czasu bożonarodzeniowe szopki przechodziły modyfikacje. Około roku 900  szopka wyglądała już bardzo podobnie do obecnie rozpowszechnionej… 


  Grocie nadano  kształt stajenki, a  w środku stanęły rzeźby Świętej Rodziny. Wreszcie tradycja dotarła z Betlejem do Rzymu, a  pierwsza rzymska szopka przy której papież celebrował wigilijną Mszę Świętą stanęła w Bazylice Matki Bożej Większej.

  W XVIII wieku nastąpił największy rozkwit tej wigilijnej tradycji. Wtedy szopki budowano z  wyjątkowym rozmachem : postacie wykonywano z wosku, terakoty, drewna, czy kamienia. Miały przeróżne kształty i misterne konstrukcje. Wiele tych małych dzieł sztuki zachowało się do dzisiaj i  można się nimi zachwycać we włoskich muzeach szopek.

  Zwyczaj bożonarodzeniowych żłóbków dotarł  do Polski już w XIII wieku . Tradycja szybko się przyjęła i zyskała ogromną popularność. Dziś w każdym kościele jest niezbędnym elementem bożonarodzeniowej dekoracji… ale także w niejednym domu… W kościele św. Andrzeja w Krakowie zachowały się figury z szopki z roku 1370 .
  W niektórych miejscowościach oraz mediach pojawiają się kontrowersyjne szopki odzwierciedlające np. wydarzenia polityczne lub poruszające kwestie obyczajowe.   W wielu  parafiach co roku organizowana jest tzw. żywa szopka. W stajence stoją prawdziwe zwierzęta, a aktorzy odgrywają rolę Maryi, św. Józefa i pasterzy. 


Obrazek obok pokazuje jeną z wielu  grot w Betlejem/ Betlejem znaczy dom chleba/… być może właśnie w takiej urodził się Zbawiciel świata, Jezus Chrystus... Wnętrze widniejącej na obrazku groty zostało przystosowane do celebrowania Mszy Świętej z udziałem pielgrzymów, turystów przybywających do Izraela, aby dotknąć ziemi po której stąpał Jezus Chrystus…
 Obrazki umieszczone poniżej  ukazują fragment groty znajdującej się w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Grota Narodzenia Pańskiego ma 12 metrów długości i cztery szerokości.
 

  Srebrna gwiazda w posadzce symbolizuje miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Na gwieździe widnieje napis:

 Hic de virgine maria Jesus Christus natus est
co znaczy

 Tutaj Jezus Chrystus narodził się z Dziewicy Maryi”…
  Grota, szopka, tradycja… a  jednak  najważniejsze pozostają ich niezmienna  symbolika i  przesłanie … niezmienne od  ponad dwóch tysięcy lat… niezmienne do końca świata.., że w ubóstwie przyszedł na świat Syn Boga, Jezus Chrystus, abyśmy mieli życie wieczne...  Stając w wieczór wigilijny przy szopce  zapewne znowu będziemy wzruszeni i zadziwieni, że chociaż co roku powtarza się scenariusz, to nie odczuliśmy dotąd znudzenia… więcej, nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego  Narodzenia, wystroju naszego kościoła bez szopki…a może po prostu tęsknimy za Jezusem, może brakuje Go nam…chociaż tak trudno przyznać się do tej tęsknoty… może myślimy o Nim, jak o Kimś bardzo dalekim, a On jest na wyciągnięcie ręki, tak jak figurka dzieciątka w szopce przed nami… :)  :) :)

  Kiedy  szukałam w necie obrazka szopki  natrafiłam na pewne świadectwo… z niezwykłą wprost mocą wpisujące się w tegoroczny Adwent  :) … jak już wielu z nas dowiedziało się tegoroczny Adwent rozpoczął nowy rok , którego myślą przewodnią jest zachęta „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”… 

 …a świadectwo tego nawrócenia pokazuje z mocą w jaki sposób zwykłe ludzkie życie jest oczekiwaniem na Boga, błąkaniem się po życiu bez świadomości bliskości Boga… i co Bóg może zrobić z człowiekiem i jego życiem… Przede wszystkim jednak jest to świadectwo, że Jezus żyje i troszczy się o człowieka… świadectwo tego nawrócenia  w najbliższym czasie …
 
                                                                                                                                                                                                    Elżbieta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.