Jesteś potrzebny innym. Kliknij na "Dołącz do grona modlących" i poznaj zasady Modlitwy Wstawienniczej. Przemyśl, zapragnij i odpowiedzialnie podejmij posługę modlitewną. Zapraszamy.

__________________________________________

__________________________________________

16.06.2014

Psychologia, religią? - Eliza polecaDrodzy moi 
     Jakiś czas temu stało się właśnie tak, jak  Wam pisałam na początku – Duch Święty włożył w moje ręce książkę….
  Kto lubi psychologię, trochę się nią interesuje, czy też, dostrzega wpływ tej nauki na naszą rzeczywistość niech przeczyta to co chciałabym mu za Kirkiem Kilpatrickiem opowiedzieć.
       Psychologia zawsze mi się podobała i w niej  szybko zaczęłam widzieć receptę z lekiem na całe zło, ale… Książka  którą mam na myśli, a którą wybrałam, bo bardzo zaintrygował mnie tytuł otworzyła mi trochę oczy,  ale wszystko to działo się także, tak myślę, za sprawą troski i pomocy nadchodzącej z nieba...

   „ Psychologiczne uwiedzenie.  Czy psychologia zastąpi religię?”

 Książkę napisał William Kirk Kilpatrick, profesor psychologii  w Boston College (USA).
        Poddaje on krytyce wiarę we współczesną psychologię i ostrzega, że stała się ona świecką religią naszych czasów. Pisze, że wbrew nadziejom niektórych psychologia nie zdoła sprawić, by proponowane przez nią samopoznanie zmieniło nasze życie na lepsze.

         Nie trzeba znać się dobrze na psychologii, żeby  zrozumieć, jakie schematy są przemycane  do naszej świadomości.  I nie chodzi teraz nagle o tworzenie w sobie uprzedzeń do psychologii, chodzi o to, aby ze spokojem zwrócić uwagę na szczegóły, które być może są ukryte.  Autor książki w jednym z jej  rozdziałów pisze wprost, że głównym jej celem jest oddzielenie chrześcijaństwa od jego psychologicznych imitacji. Chrześcijanie czasami zapominają o co  w ogóle chodzi w chrześcijaństwie i zaczynają akceptować jego substytuty.

 Takie hasło na przykład:
POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI
Ile to jest poradników które mówią byśmy wreszcie zaakceptowali siebie takimi jakimi jesteśmy.

  POKOCHAJ SAMEGO SIEBIE…
Chrześcijaństwo też nam każe kochać siebie samych, lecz z całkiem innego powodu. Ano dlatego ,że Bóg nas kocha. Dobro i doskonałość skupiają się w nas nie tylko za naszą sprawą…  Jezus nigdy nie domagał się od swych uczniów wiary we własne siły, lecz tylko wiary w Niego.

  AKCEPTACJA SAMEGO SIEBIE I GRZECH
Najbardziej podstawową prawdą wiary chrześcijańskiej jest  fakt, że my, ludzie odwróciliśmy się od Boga, a On stając się Człowiekiem przyszedł do nas żeby wyzwolić nas z niewoli grzechu .
Jak akceptować swoje grzechy? Tłumacząc je? Rozmywając prawdę?

Jak  psychologia która każe nam postawić na zintegrowaną i zharmonizowaną osobowość ustosunkuje się do wersetu z Listu do Rzymian 7,19 „ Nie czynię bowiem dobra, którego chcę, ale czynię właśnie zło, którego nie chcę.”
       Jest to naprawdę ważna książka w mojej biblioteczce, kto ciekawy niech też po nią sięgnie, bo warto.  I Nie dajmy się uwieść psychologii.

      Eliza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.