Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny
To stosunkowo młode święto w katolickim kalendarzu liturgicznym, wprowadzone do obchodzenia w całym Kościele powszechnym na dzień 8 grudnia (9 miesięcy przed narodzinami Maryi, 8 września) przez papieża Klemensa XI w 1708 roku.
Wiara w niezwykłość poczęcia
Matki Bożej była powszechna już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, z
przywilejem tym optował już święty Augustyn. W XV wieku powstały pierwsze
orzeczenia na ten temat, ale Niepokalane Poczęcie, jako dogmat wiary ustanowił dopiero
papież Pius IX w 1854r w bulli "Ineffabilis Deus" („Niewyrażalny Bóg”).
Czytamy tam: "Najświętsza Maryja Dziewica od pierwszej chwili swego
poczęcia, przez łaskę i szczególny przywilej Boga wszechmogącego, na mocy przewidzianych zasług
Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego, została zachowana nienaruszona
od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego". Grzech pierworodny jest
stanem w jakim poczyna się człowiek ze względu na utratę pierwotnej świętości
natury ludzkiej przez pierwszych rodziców Adama i Ewę, gdy okazali Bogu swą
nieufność i nieposłuszeństwo. Uwolnieniem z tego grzechu jest Sakrament Chrztu Świętego. Maryja została zachowana od
dziedzictwa grzechu pierworodnego, czyli nigdy nie była pod władzą szatana, za
to posiada szczególną bliskość z Bogiem, całkowite zawierzenie Mu i pełnię
człowieczeństwa.
Mimo tak szczególnego wyróżnienia, jest nam bliska przez Swoją doskonałość, do
której możemy dążyć, oraz przez Swoją miłość, którą ku nam kieruje.
Maryja sama potwierdziła prawdziwość dogmatu w 1858 roku w Lourdes w trakcie objawień Bernadecie Soubirous. Na jednym ze spotkań przyszłej świętej z Białą Panią w grocie Massabielskiej, Maryja oświadczyła wprost: "Jestem Niepokalanym Poczęciem". Dzięki temu wyznaniu Bernadecie, dziewczynie prostej i niewykształconej uwierzyło miejscowe duchowieństwo i nie kwestionowało już prawdziwości objawień. Podobnie Maryja przedstawiła się w czasie objawień w Gietrzwałdzie. 1 lipca 1877 r. jedna z widzących, Justyna Szafryńska zapytała: "Kto Ty jesteś?" i usłyszała w języku polskim odpowiedź: "Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta". Ciekawe jest również to, że zanim dogmat o niepokalanym poczęciu został oficjalnie ogłoszony, prawdę tę przekazała sama Maryja. W objawieniach z 1830 r. świętej Katarzynie Labouré, na rue du Bac w Paryżu nakazała wybicie medalika z napisem: "O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy". Jest to znany obecnie „Cudowny Medalik” znany też, jako „Medalik Niepokalanego Poczęcia”.
Mam szczęście i przywilej posiadać i nosić ten medalik, który trafił do mnie w niezwykłych okolicznościach, gdy byłam dzieckiem. Został przysłany w paczce ze Stanów Zjednoczonych przez wnuczkę siostry mojego pradziadka, która sprzątała „niepotrzebne rzeczy” po matce i odesłała go rodzinie z Polski. Napis ma w języku angielskim stąd do czasów późnego liceum, gdy rozwinął się internet nawet nie wiedziałam, że jest to „cudowny medalik”. Na katechezie nikt, siostra zakonna, katecheta, a nawet ksiądz nie wiedzieli nic o takim sakramentalium. Dopiero początek lat 2000-nych przyniósł szybszy rozwój kultu objawień z Paryża w naszym kraju i wysyp inicjatyw związanych z medalikiem.
Agnieszka.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.