Ludzie umierają, odchodzą do innego życia.
Są tacy, którzy mogliby wypowiedzieć za Horacym słowa, a w zasadzie to my możemy powiedzieć za nich, bo Oni żyli i żegnają się z nami cichością, - "Nie wszystek umrę."
Odszedł w dniu dzisiejszym do lepszego życia śp. Benedykt XVI.
Jest On Osobą o której możemy powiedzieć, że na pewno nie wszystek umarł.
Pozostawił po swojej działalności różne dzieła, ale spuścizna słowa, to wielki, ogromny skarb, bogactwo myśli, owoc Jego wiary i miłości do Boga i człowieka, który pozostanie na zawsze.
Chciałbym zachęcić, do zapoznania się, z kilkoma cytatami, będącymi wynikiem przemyśleń, tego bliskiego nam Polakom Papieża.
„Jezus, który byłby w zgodzie ze wszystkim i ze wszystkimi, Jezus bez swojego świętego gniewu, bez twardości prawdy i prawdziwej miłości, nie jest prawdziwym Jezusem, jak Go przedstawia Pismo Święte, lecz Jego żałosną karykaturą”."Pośród nas mogą być mrok i ciemności, a jednak widzimy światło: mały, nikły płomyk, który jest silniejszy od mroku, zdającego się tak potężnym i niemożliwym do przezwyciężenia. Chrystus, który powstał z martwych, jaśnieje na tym świecie i to najjaśniej tam, gdzie, po ludzku sądząc, wszystko wydaje się mroczne i pozbawione nadziei. On zwyciężył śmierć – On żyje – i wiara w Niego przenika jak małe światło to wszystko, co jest mroczne i groźne. Ten, kto wierzy w Chrystusa, z pewnością nie zawsze ma w życiu promienne słońce, tak jak gdyby można było oszczędzić jemu cierpień i trudności, ale jest to zawsze jasne światło, które wskazuje mu drogę, prowadzącą do życia w obfitości. Oczy tego, kto wierzy w Chrystusa, dostrzegają nawet w najciemniejszą noc światło i widzą już blask nowego dnia." Z pielgrzymki do Niemiec, Fryburg 2011
„Rozum musi się nauczyć gotowości słuchania tego, czego można się nauczyć z wielkich religijnych przekazów ludzkości. Jeśli nauka w pełni się wyemancypuje i to odrzuci, stanie się siłą niszczącą. Nauka i wiara, rozum i religia są powołane do wzajemnego oczyszczania się i uzdrawiania, nawzajem się potrzebują i muszą to wzajemnie uznać”.
"Człowiek jest bytem relacyjnym. Jeśli zostanie zaburzona pierwsza, podstawowa relacja człowieka – relacja do Boga – wtedy żadna inna rzecz nie może być tak naprawdę w porządku. To właśnie pierwszeństwo wchodzi w grę w orędziu i w działalności Jezusa. Jezus chce najpierw wskazać człowiekowi na sam rdzeń jego nieszczęścia i dać mu do zrozumienia, że jeśli to w tobie nie zostanie uzdrowione, wtedy mimo wszystkich znalezionych dobrych rzeczy nie będziesz prawdziwie uzdrowiony.” Z książki „Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo”, 2012
„Bez prawdy miłość staje się sentymentalizmem. Miłość staje się pustym słowem, które można dowolnie pojmować. Na tym polega nieuchronne ryzyko, na jakie wystawiona jest miłość w kulturze bez prawdy. Pada ona łupem emocji oraz przejściowych opinii jednostek, staje się słowem nadużywanym i wypaczonym i nabiera przeciwstawnego znaczenia”.
"Odkupienie zostało nam ofiarowane w tym sensie, że została nam dana nadzieja, nadzieja niezawodna, mocą której możemy stawić czoło naszej teraźniejszości: teraźniejszość, nawet uciążliwą, można przeżywać i akceptować, jeśli ma jakiś cel i jeśli tego celu możemy być pewni, jeśli jest to cel tak wielki, że usprawiedliwia trud drogi." Z encykliki „Spe salvi”, 2007
„Śmierć Jezusa nie woła o pomstę i karę, ale daje pojednanie. A Jego krew została przelana nie przeciwko komukolwiek, ale za wielu, za wszystkich”.
„To, że nie przystajemy już do współczesnej kultury, a chrześcijańskie wzorce przestały być decydującym wskazaniem, to oczywiste. Obecnie żyjemy w ramach pozytywistycznej i agnostycznej obyczajowości, która staje się coraz bardziej nietolerancyjna wobec chrześcijaństwa. Stąd też społeczeństwo Zachodu, w każdym razie Europa, po prostu nie będzie chrześcijańskie”.
"Kościół żyje, rośnie i rozwija się w duszach, które — jak Maryja Dziewica — przyjmują Słowo Boże i dają mu życie za sprawą Ducha Świętego; ofiarowują Bogu swoje ciało i właśnie w swoim ubóstwie i w swojej pokorze stają się zdolne rodzić dzisiaj Chrystusa w świecie. Za pośrednictwem Kościoła tajemnica wcielenia pozostaje obecna na zawsze. Chrystus nadal wędruje przez czas i wszystkie miejsca." Z przemówienia do Kolegium Kardynałów, wygłoszonego w ostatnim dniu pontyfikatu, 28 lutego 2013
Źródło:
https://stacja7.pl/benedykt-xvi/7-mysli-benedykta-xvi/
https://misyjne.pl/10-waznych-mysli-benedykta-xvi/
Panie Boże.
Dziękujemy za życie, pontyfikat i nauczanie, Twojego Namiestnika Benedykta XVI.
Prosimy, przyjmij Go do Swojego Królestwa.Oprac. Sławek
Dziękujemy Panie Boże, za Ojca Świętego Benedykta XVI.
OdpowiedzUsuńBoże, miłosierny Panie, daj Duszy śp. Benedyktowi XVI, miejsce w niebie, błogosławiony pokój i jasność Twojego światła.
Niech spoczywa w pokoju!