Jesteś potrzebny innym. Kliknij na "Dołącz do grona modlących" i poznaj zasady Modlitwy Wstawienniczej. Przemyśl, zapragnij i odpowiedzialnie podejmij posługę modlitewną. Zapraszamy.

__________________________________________

__________________________________________

2.04.2018

Zwyczaje wielkanocne po europejsku.

Polska w kultywowaniu tradycji świątecznych należy do czołówki wśród innych krajów. Trudno jest nam dorównać. A jakie są charakterystyczne symbole Wielkanocy w Europie?
Belgia –świątecznym zwyczajem jest tu poszukiwanie przez dzieci czekoladowych jajek pozostawionych przez zajączki. Zabawa rozpoczyna się niedzielnym rankiem wraz z biciem dzwonów. Jest charakterystyczną tradycją świąt także w Anglii, Irlandii czy Niemczech.
Anglia – niedzielę spędza się na piknikach i zawodach w turlaniu jajek. Przysmakiem są owocowe ciastka z czerwonym krzyżem zwane Buns. Zwyczajowo królowa rozdaje „piątkowe pieniądze” – specjalnie wybite pensy w liczbie jej wieku.
Niemcy – mają podobne do polskich tradycje: święcą pokarmy, malują pisanki i bawią się
w tłuczenie jaj. Dom dekorują młodymi gałązkami, na których wieszają kolorowe wydmuszki.
Na stole króluje muesli, ser, chleb orzechowy i  hackepter – grubo zmielona metka z warzywami i przyprawami.
Austria – niedzielne śniadanie obfituje w naleśniki z serem, ciastka, bułeczki i leguminy
oraz sałatki. W poniedziałek śpiących domowników bije się brzozową witką w zwyczaju dyngusa. 
Francja – dla czekoladowych jajek dzieci w czwartek wiją słomiane gniazdka. Według legendy podrzucają je dzwony wracające w niedzielę z Rzymu.
Włochy – charakterystyczne są tu procesje ulicami miast wysłanymi kwiatami. Nocą
w Wielki Piątek obchodzi się kościoły by zobaczyć więcej niż trzy Groby Pańskie, co ma przynieść szczęście. Symbolem świąt jest baranek i gołębica z ciasta.
Hiszpania- w tym kraju nacisk położono na mękę Chrystusa. Przez cały Wielki Tydzień odbywają się procesje z bębnami, figurami i biczownikami.
Szwecja – tradycją jest kolędowanie dzieci w Wielki Czwartek i chłostanie śpiocha kolorową rózgą następnego dnia. Niedzielą rano ogląda się taniec słońca. Dom przybiera się żonkilami.
Litwa – znana jest tu zabawa w toczenie jaj. W poniedziałek rolnicy zakopują w polu poświęcone skorupki dla urodzaju. Z przedstawieniami wędrują allelujnicy – studenci, których nagradza się jajkami.
Czechy –Wielkanoc jest świętem wiosny. Domy dekoruje się doniczkami ze zbożem, w które wbija się patyczki z pisankami, zajączkami i kurczakami. Wypieka się bułki w formie baranka. Zwyczajem poniedziałku jest pomlazka- bicie kobiet wierzbowymi warkoczami
by dodać im urody.
Grecja- w sobotę maluje się jajka na czerwono i zdobi nimi chleb. Tuż po północy podaje się zupę z baraniny.
Rosja – pisanki barwi się tylko na czerwono, kolor krwi Jezusa. Tradycyjne potrawy zawierają dużo sera i rodzynek.
                                                   
                                                               Agnieszka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.