Strony

Róże Różańcowe

Warto posłuchać

14.10.2017

Święto ważnego zawodu – Dzień Nauczyciela.


  Jest to właściwie święto wszystkich pracowników oświaty, gdyż jego właściwa nazwa to Dzień Edukacji Narodowej. Ma on krótką, bo niespełna 35 letnią historię. Ustanowiła go w 1982r. ustawa – Karta Nauczyciela na mocy swego 74 Artykułu. Obchodzimy go niezmiennie 14 października dla uczczenia powstania w tym dniu pierwszego na świecie ministerstwa oświaty – polskiej Komisji Edukacji Narodowej powołanej przez sejm właśnie 14 października 1773r. Naprawę Rzeczypospolitej po pierwszym rozbiorze rozpoczęto od naprawy edukacji. Pomysłodawcami utworzenia Komisji byli Joachim Chreptowicz i Hugo Kołłątaj, którzy zostali także jednymi spośród ośmiu jej członków. Komisja miała sprawować nadzór oraz w każdy sposób pomagać szkołom różnych szczebli począwszy od parafialnych przez gimnazja a na uniwersytetach w Krakowie i Wilnie kończąc.
 
  Fundusze na te cele pochodziły z dóbr zlikwidowanego w tym roku przez papieża zakonu jezuitów, który do 1773r. sprawował pieczę nad edukacją młodzieży polskiej. Główne i najbardziej efektywne reformy wprowadzone przez KEN to opracowanie nowych systemów nauczania w tym wprowadzających lekcje wychowania fizycznego. Ministerstwo powołało także dla swojej pomocy instytucję opracowującą podręczniki – „Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych”. Przygotowywało ono podręczniki w języku polskim i z polską terminologią naukową. Utworzono też szkoły uczące nauczycieli – seminaria. Ważne było dopuszczenie do edukacji dziewcząt na równych prawach z chłopcami.
  Nie tylko w Polsce, ale w większości krajów świata obchodzi się święto nauczycieli. Różne są tylko daty świętowania oscylujące najczęściej na jesieni, na przykład wrzesień w Chinach czy w Argentynie. Od 14 lat pod patronatem UNESCO 5 października obchodzony jest Światowy Dzień Nauczyciela. Świętujmy, więc dwa razy. 
  Panie Boże, prosimy, Błogosław pracownikom polskiej oświaty.
                                                        
                                                                            Agnieszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.