Jesteś potrzebny innym. Kliknij na "Dołącz do grona modlących" i poznaj zasady Modlitwy Wstawienniczej. Przemyśl, zapragnij i odpowiedzialnie podejmij posługę modlitewną. Zapraszamy.

__________________________________________

__________________________________________

26.12.2017

Święta nie tylko po polsku. Obyczaje innych narodów.



  Najpiękniejsze święta w roku nie wszędzie wyglądają, tak jak w Polsce, bo każdy naród posiada swoje obyczaje. W Niemczech najważniejszy jest pierwszy dzień świąt, kiedy odpakowuje się prezenty i wydaje uroczyste obiady dla rodziny z tradycyjną potrawą– stollen, ciastem przypominającym dzieciątko w beciku. Najpopularniejsza ozdoba to oczywiście choinka, stąd wywodząca swój rodowód. Wigilię uznają tylko niektóre landy i nie jest ona postna.
Podobnie jest w Austrii, gdzie w zależności od regionu na wieczerzy króluje kaczka lub karp. W Tyrolu przed pasterką ludzie spotykają się na głównym placu by śpiewać kolędy. Święta w Anglii to cała gama zwyczajów przyjętych na całym świecie, jak jemioła, skarpety na prezenty czy pocztówki. W Wigilię Anglicy palą w kominku polano symbolizujące odchodzenie starego roku. 25 grudnia wydają rodzinne obiady, na których podaje się indyka, zupę żółwiową, tradycyjny pudding i ciastka. Nazajutrz obchodzą Boxing Day – dzień obdarowywania ubogich prezentami.
 
  W kręgu kultury anglosaskiej święta wyglądają podobnie z wyjątkiem Australii. Tam z racji klimatu obiad serwuje się na plaży, a w Wigilię przy blasku świec w parkach śpiewa się kolędy. Irlandczycy do wieczerzy siadają już o godzinie trzeciej, do północy jada się dania postne, później już mięsne. W każdym oknie i przed domem wystawia się świece – Mor na Nollag, gaszone po powrocie ze mszy. W drugi dzień świąt dzieci wystawiają pantomimy, w których dziewczynki grają role męskie, a chłopcy żeńskie.
  Kolację wigilijną w rodzinnym gronie spożywają też Francuzi. Tradycyjnymi potrawami są tu owoce morza, indyk z kasztanami i wątróbka drobiowa. Obowiązkowe jest uczestnictwo w pasterce. Przed wyjściem na mszę przed domem zostawia się zapalone świece na wypadek gdyby przechodziła tędy Maryja szukająca schronienia. Dom dekoruje się też ostrokrzewem symbolizującym koronę cierniową. W kominku spalane jest polano.
  Tradycją hiszpańską jest ustawianie szopki w domu, jako głównej ozdoby świątecznej, gdyż choinka nie jest tu obowiązkowa. Na wigilijny stół podaje się jagnięcinę lub prosiątko, ryby, migdałowy deser i szampan. O północy odprawia się „mszę kogucią” zgodnie z legendą, że to jego pianie ogłosiło światu narodziny Jezusa. W pierwszy dzień świąt tłumnie odwiedza się kościoły, a potem w domu raczy się keksem z niespodzianką. Na prezenty hiszpańskie dzieci czekają do 6 stycznia.
  We Włoskim domu na centralnym miejscu stawia się choinkę i szopkę. Na placach buduje się żywe szopki. Na południu wigilijne potrawy są postne z daniami rybnymi i spaghetti z małżami, na północy - mięsne. Na żadnym stole nie może zabraknąć Panettone – babki bakaliowej, a w kominku spalanego polana. 
   Szwedzi i Duńczycy dekorują choinki kilka dni przed świętami, najczęściej zabawkami ze słomy, chorągiewkami i świeczkami. W Wigilię podawany jest pudding z migdałem. Kto go znajdzie dostaje dodatkowy prezent.
  Każdy kraj do świąt Bożego Narodzenia wprowadził swój, choćby najmniejszy zwyczaj. Każdy uważa też własne tradycje za szczególne. 
Ale przecież nie ma to jak polskie święta, potrawy, obyczaje. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!
                                                          Agnieszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.