Jesteś potrzebny innym. Kliknij na "Dołącz do grona modlących" i poznaj zasady Modlitwy Wstawienniczej. Przemyśl, zapragnij i odpowiedzialnie podejmij posługę modlitewną. Zapraszamy.

__________________________________________

__________________________________________

10.10.2017

Księga Kapłańska, rozdział 23 - Czasy święte


  Cały 23 rozdział Księgi Kapłańskiej wskazuje na fakt, jak ważną rolę pełniły w historii Izraela poszczególne Święta. Bóg powiedział  do Mojżesza: Mów do Izraelitów i powiedz im: Oto czasy święte Pana, na które będziecie wzywać ich zwołaniami świętymi, to są moje czasy święte! (Kpł 23,2). 
  Autor natchniony przeprowadza czytelnika kolejno poprzez: Szabat, Paschę i Święto Przaśników, Święto Tygodni, Święto Nowiu, Dzień Przebłagania, Święto Namiotów. Czytając tekst pobieżnie bez zagłębiania się w istotę treści, można by  ulec złudzeniu, iż mamy do czynienia z przekazem odnoszącym się jedynie do kwestii formalnych ujętych w ściśle określone nakazy i zakazy. Jednakże sama etymologia niektórych słów wskazuje na coś znacznie więcej, np. termin szabat może oznaczać: nie pracować, odpoczywać, zatrzymać, ale też: wzrastać, rozwijać się; termin pascha: kuleć, być chromym oraz: zbawić, strzec, osłaniać, czy też: być radosnym.
 
Treść Kpł 23 odzwierciedla zatem w całej swej rozciągłości pewne prawdy teologiczne: Bóg jest Panem, wszystko od Niego pochodzi  i do Niego należy, a Izraelita ma o tym zachować pamięć  i wyrażać zależność od Stwórcy w różny sposób, np. składając Bogu pierwociny – owoc swojej pracy, spalając dary ofiarne na znak poświęcenia ich Bogu oraz jako odpowiedź na miłość Boga i wyrażenie wdzięczności za otrzymane dobra. Wszystko w ramach obchodzonych Świąt związanych ze ścisłym nakazem nie wykonywania jakiejkolwiek pracy.

  Można zadać sobie pytanie: jakie odniesienie ma Słowo natchnione dla nas dzisiaj?

Co w swej głębokiej  treści zawiera w sobie nakaz: nie będziesz w tym dniu wykonywał żadnej pracy… Na ile jest w moim życiu miejsca dla postawy Marii, która siada u stóp Jezusa i … nic nie robi … tylko jest, patrzy i słucha …

Czym jest Pascha w moim życiu … jak często przyjmuję zaproszenie Chrystusa do udziału w Jego Uczcie Paschalnej dla mnie …

Kiedy dzieje się moja pascha … co dla mnie oznacza przechodzić wraz z Chrystusem ze śmierci do życia … właśnie teraz, w tych okolicznościach, wśród tych ludzi … już nie tylko dla siebie … ile jest miejsca dla postawy Marty …
……. 
 On,  Bóg – Jest i woła do Ciebie i do mnie dziś:

  Oto czasy Święte! Będziecie się weselić!

Co to Słowo mówi właśnie do Ciebie, bardzo osobiście … 

                                                                      Bożena

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.