Jesteś potrzebny innym. Kliknij na "Dołącz do grona modlących" i poznaj zasady Modlitwy Wstawienniczej. Przemyśl, zapragnij i odpowiedzialnie podejmij posługę modlitewną. Zapraszamy.

__________________________________________

__________________________________________

07.09.2017

Szkoły nastał czas.


Historia dnia rozpoczęcia nauki w dawnej Polsce.
  Od XV wieku aż do czasów zaborów parafialne szkoły elementarne w Polsce rozpoczynały nauczanie na wiosnę 12 marca na świętego Grzegorza. Tego dnia nauczyciele – głównie księża, kantorzy i kościelni chodzili od domu do domu w parafii przypominając rodzinom
o obowiązku posłania synów do szkoły. Z czasem ten zwyczaj przejęli sami uczniowie z dnia rozpoczęcia roku szkolnego tworząc święto zabawy zwane Gregoriankami.


Chłopcy przebierali się za biskupów i inne ważne osoby śpiewając i prosząc o datki. Otrzymywali zazwyczaj jajka, kołacze, kiełbasy a nawet drobne pieniądze. Czasami nawlekali na sznurki obwarzanki i opasywali nimi nauczycieli.
Pod zaborami dzieci szły do szkoły jesienią po zakończeniu żniw. Początek nauki przypadał na dzień świętego Michała – 29 września.
Po odrodzeniu kraju dzień ten ostatecznie ustanowiono na początek września.
       

                                                      Agnieszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.