Jesteś potrzebny innym. Kliknij na "Dołącz do grona modlących" i poznaj zasady Modlitwy Wstawienniczej. Przemyśl, zapragnij i odpowiedzialnie podejmij posługę modlitewną. Zapraszamy.

__________________________________________

__________________________________________

22.05.2017

Święta Rito do Ciebie się uciekamy...

Święta Rito patronko spraw trudnych i beznadziejnych wstawiaj się za nami!

  Dzisiaj we wspomnienie Św.Rity, której czciciele znajdują się być może wśród nas, pragnę się z Wami podzielić pewnym wydarzeniem, które stało się moim udziałem 9 maja tego roku :). Wydarzenie to związane było z pielgrzymką, którą organizowałam dla mojej parafii. Trasa pielgrzymki wiodła z mojej miejscowości czyli z Głuchołaz przez Otmuchów-Głębinów do Wambierzyc, Kudowy i Kłodzka, w którym mieliśmy spotkanie z siostrami klaryskami. 

Nawiedzenie parafii św.Urbana w Otmuchowie zaproponował Kapłan, który z nami udawał się na pielgrzymkę. Wielu z pielgrzymów, a wśród nich ja :) było nieco, a nawet bardzo :) zdziwionych propozycją Kapłana, ponieważ nie słyszeliśmy nic szczególnego o otmuchowskiej parafii św.Urbana. Otmuchów-Głębinów położony nad jeziorem nyskim jest miejscem rekreacji i wypoczynku.... o tym wiedzieliśmy bardzo dobrze i większość z nas korzystała z tego miejsca w czasie urlopów lub sobotnio-niedzielnych wypadów  nad jezioro, ale nic ponad to nie wiedzieliśmy o tamtym miejscu.

Jak wielkim zaskoczeniem dla pielgrzymów był fakt, że w malutkiej parafii p.w. św.Urbana położonej niespełna 30 minut drogi od naszego miasta   rozwija się prężnie kult św.Rity :):):). 

W kościele ze względu na nieobecność proboszcza parafii, przyjął nas organista – kleryk, który opowiedział nam, że kilka lat temu przybył do tej parafii nowy proboszcz, który ma osobiste nabożeństwo do świętej Rity. Proboszcz we czwartki odprawiał w kościele modlitwy do świętej Rity i na te modlitwy przychodziły początkowo dwie, trzy osoby. Stopniowo osób przybywało, a po niespełna dwóch latach kościół był pełny wiernych. Oprócz spotkań czwartkowych każdego 22 dnia miesiąca zaczęto organizować nabożeństwa ku czci świętej Rity. I zaczęło się... i okazało się, że święta Rita patronka spraw trudnych i beznadziejnych bardzo chętnie wysłuchuje próśb i uprasza łaski, które są zgodne z wolą Bożą. Opowiadano nam, że najbardziej wzruszające prośby piszą dzieci za swoich rodziców chociażby o  to, aby zostali uwolnieni przez wstawiennictwo Świętej Rity od nadużywania alkoholu i stosowania przemocy, aby w rodzinach była zgoda, miłość i szacunek.

Podczas naszego pobytu w parafii św.Urbana usłyszeliśmy również świadectwo, które pragnę przytoczyć. Być może nie wszystko uda mi się powtórzyć dosłownie, ale ufam, że sens zostanie zachowany. Zdarzyło się to całkiem niedawno... Otóż był pewien człowiek, który od kilku miesięcy chorował na raka. Kiedy już był w stanie terminalnym nikt z jego bliskich nie pomyślał nawet o wezwaniu kapłana. Osoba, która nam to opowiadała / a ma  nabożeństwo do świętej Rity/ pomyślała: to może  ja poproszę księdza, aby poszedł zaopatrzyć umierającego. I tak się stało. W ten sposób chory na raka szczęśliwie zaopatrzony w sakramenty, odszedł do Pana. 

Po niespełna miesiącu od śmierci tego chorego, do osoby, która zawezwała kapłana,  / i opowiadała nam o tym zdarzeniu/ zadzwonił ktoś z rodziny umarłego. Był to człowiek żyjący bez Boga, niezwiązany z Kościołem. Zadzwonił, by opowiedzieć mu swój sen. Otóż śniło mu się, że przy łóżku umarłego, zanim ten skonał siedziała zakonnica, a umierający z nią rozmawiał. Opowiadający nam tą historie poprosił, aby dzwoniący opisał mu jak ta zakonnica wyglądała. Kiedy już spotkali się, aby zweryfikować całe zdarzenie, okazało się, że była to święta Rita, którą widzimy na powyższym obrazku. Osoba, która miała sen o umierającym nigdy wcześniej nie słyszała o istnieniu świętej Rity, a osoba, która nam opowiedziała tę historię jest przekonana, że to święta Rita podpowiedziała jej, aby wezwać kapłana do umierającego. Święta Rita  w chwili śmierci chorego na raka, chociaż niewidoczna dla żywych, czuwała do końca przy umierającym.

22 czerwca organizuję kolejną pielgrzymkę dla mojej parafii... tym razem konkretnie na nabożeństwo ku czci świętej Rity :):):)... tak sobie myślę, że czasem gdzieś niedaleko nas znajdują się miejsca, które warto odwiedzić i podzielić się ich istnieniem z innymi, co niniejszym z radością :) czynię.

Jeśli bylibyście w pobliżu tu podaje link

http://swietaritaglebinow.pl/index.php/kultwglebinowie/czwartki-ku-czci-sw-rity

i zachęcam Was do nawiedzenia tych okolic....  obecnie gromadzi się tu jednorazowo nawet tysiąc osób na modlitwach. Kilkadziesiąt metrów od kościółka wybudowano dom rekolekcyjny... niemal nad samym jeziorem... kiedy zapytałam skąd fundusze na taką inwestycję... odpowiedziano mi: cóż ktoś się o to zatroszczył... i pewnie była to Święta Rita.  Miejsce przepiękne, a cisza, która tam panuje zachęca do modlitwy i medytacji.

CODZIENNA MODLITWA DO ŚWIĘTEJ RITY

O, najszlachetniejsza święta Rito, słyszę wokół, jak wszyscy wzywają twe piękne imię. Wszyscy się do ciebie uciekają. Pragnę i ja zaliczać się do liczby twoich czcicieli. Od tego dnia obieram sobie ciebie na mą szczególną opiekunkę i pośredniczkę. tobie przedstawiać będę moje potrzeby duchowe i doczesne, a ty, jak czuła matka, troskliwie wysłuchiwać będziesz moje modlitwy. Niech łaska Boża pomoże mi pokochać Jezusa Ukrzyżowanego tak jak ty. Wstawiaj się za mną, bym naśladował wszystkie twoje cnoty w oderwaniu od świata, jego złudnych dóbr i zwodniczych przyjemności, a w miłości Boga i bliźniego. Wybłagaj mi posłuszeństwo, czystość, pokorę, ducha cierpliwości i poddania się woli Bożej. Miej na sercu również moje doczesne potrzeby. Niech Bóg raczy obdarzyć mnie wszystkim, co konieczne, abym osiągnął mój ostateczny cel. A jeśli to jest zgodne z wolą Najwyższego, wyproś mi wszystkie te dobra doczesne, które mogą mi być do tego przydatne i niezbędne. Amen

MODLITWA W SYTUACJACH TRUDNYCH I BEZNADZIEJNYCH

Pod ciężarem bólu uciekam się do ciebie, św. Rito, ufny w to, że zostanę wysłuchany. Uwolnij, bardzo cię proszę, moje biedne serce od zmartwień, które mi ciążą i przywróć spokój mojemu duchowi, pełnemu trosk. Ty, która zostałaś wybrana przez Boga jako orędowniczka w przypadkach najbardziej beznadziejnych, wyproś dla mnie łaskę, o którą gorąco cię proszę (...). Jeśli przeszkodą do wypełnienia moich pragnień są moje winy, wyproś dla mnie u Boga łaskę nawrócenia i przebaczenia poprzez szczerą spowiedź. Nie dozwól, abym dłużej wylewał łzy goryczy.  O Święta ciernia i róży, nagrodź nadzieję pokładaną w tobie, a ja ci obiecuję, że gdziekolwiek się znajdę będę głosił twoje wielkie zmiłowanie wobec zatroskanych dusz. Oblubienico Ukrzyżowanego Chrystusa pomóż mi dobrze żyć i dobrze umrzeć. Amen.
LITANIA DO ŚWIĘTEJ RITY 
Kyrie elejson, Chryste elejson. Kyrie elejson.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,

Święta Maryjo, Matko Dobrej Rady, módl się za nami.
Święty Józefie,
Święty Augustynie,
Święta Moniko,

Święta Rito, orędowniczko w sytuacjach beznadziejnych,
Święta Rito, pocieszycielko zasmuconych,
Święta Rito, obrono i ucieczko opuszczonych,
Święta Rito, wierna orędowniczko we wszystkich potrzebach,
Święta Rito, przykładzie łagodności i pokory,
Święta Rito, wzorze posłuszeństwa i wyrzeczenia,
Święta Rito, wzorze cierpliwości i oddania się Bogu,
Święta Rito, ozdobo zakonu augustiańskiego,
Święta Rito, różo miłości,
Święta Rito, miłośnico Jezusa ukrzyżowanego,
Święta Rito, oblubienico Jezusa cierpiącego,
Święta Rito, cierniem z korony Chrystusa zraniona,
Święta Rito, raną na czole ozdobiona,
Święta Rito, pełna ufności w Opatrzność Bożą,
Święta Rito, w pełni Bogu poświęcona,
Święta Rito, potężna orędowniczko u Jezusa,
Święta Rito, cudami przez Boga wsławiona,
Święta Rito, zawsze przez Boga wysłuchana,
Abyśmy wyrzekli się miłości własnej, Ciebie prosimy, wysłuchaj nas, Panie.
Abyśmy ćwiczyli się w pokorze,
Abyśmy nasz krzyż cierpliwie nieśli,
Abyśmy Boga ponad wszystko kochali,
Abyśmy bliźnich jak samych siebie kochali,
Abyśmy Twoje cnoty naśladowali,
Abyśmy Jego wolę zawsze wypełniali,
Abyśmy naszym winowajcom chętnie wybaczali,
We wszystkich prośbach, wspomagaj nas, Panie.
We wszystkich niebezpieczeństwach,
We wszystkich potrzebach i uciskach,
W każdym smutku i przeciwności,
W krzyżu i cierpieniu,
W godzinę śmierci,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

P: Módl się za nami święta Rito.
W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

P: Módlmy się:
Ojcze niebieski, Ty dałeś świętej Ricie udział w męce Chrystusa, udziel nam łaski i siły do znoszenia naszych cierpień, abyśmy mogli głębiej uczestniczyć w misterium paschalnym Twojego Syna. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków. W: Amen.

  Polecam na koniec piękny film dokumentalny o świętej Ricie ....
                                                                                     Ela P

8 komentarzy:

 1. Szczęść Boże

  Dziękuję Ci Elu za przypomnienie nam postaci Św. Rity, patronki od spraw trudnych i beznadziejnych,

  Ja poznałam tą świętą kilka lat temu, obejrzałam jakiś filmik na youtube na jej temat, potem jeszcze coś poczytałam.
  Św. Rita nie miała lekkiego życia, mimo to nie traciła nigdy wiary i nadziei. Jest wzorem godnym naśladownictwa. Świętą, która uprasza rzeczy niemożliwe. Obchodzi święto 22 maja, akurat w moje urodziny, więc mogę powiedzieć, że to moja święta.
  Jeżeli mogę to proszę o modlitwę za jej wstawiennictwem, ( bo dziś moje urodziny) :-).
  o łaskę nawrócenia dla rodziny , spokój i miłość w moim domu.
  Bóg zapłać
  Pozdrawiam Bożenka PZ

  OdpowiedzUsuń
 2. Współmodląca się Anna22 maja 2017 23:46

  Bożenko PZ wszystkiego najlepszego w dniu Twoich urodzin, wiele łask Ci potrzebnych, pozbycia się wielu trosk, a masz ich trochę, za wstawiennictwem św, Rity Twojej opiekunki urodzinowej,

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkiego najlepszego z okazji Twoich urodzin błogosławieństwa Bożego dla Ciebie i twojej rodziny.Opieki Matki Niepokalanej i wstawiennictwa św.Rity .Z Panem Bogiem Współmodląca się Barbara.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bożenko wszystkiego najlepszego!
  Błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Najświętszej Niepokalanej i właśnie Św. Rity, której również i ja wiele, bardzo wiele zawdzięczam.
  U nas w parafii (Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu) również bardzo żywy jest kult Św. Rity. Mamy obraz Św. Rity namalowany w latach 90-tych ubiegłego wieku przez naszego miejscowego artystę, wokół którego powstał bardzo żywy kult "naszej" Świętej.
  W zeszłą niedzielę obchodziliśmy właśnie odpustowe święto połączone z otwarciem ogrodu różanego na Jej cześć (zob. sw-rita.pl)
  Jest u nas taki zwyczaj, że w dniu odpustu, przed Mszą Św. można kupić czerwoną różę, którą później zabiera się do domu na znak opieki i błogosławieństwa Św. Rity.
  Podczas Mszy ksiądz, który głosił kazanie poprosił aby wszyscy podnieśli "swoje" róże do góry, a mój 10-cio letni syn powiedział popatrz Tato jak pięknie wyglądają róże w górze! I wtedy zobaczyłem, że cały kościół, a jest on naprawdę duży wygląda jak jeden, wielki ogród różany pełen czerwonych róż - widok naprawdę wart Świętej Rity.
  Bożenko jak będę jutro rano w Kościele to przed obrazem "naszej" Świętej pomodlę się w Twoich i nas wszystkich intencjach.
  Święta Rito - módl się za nami :)))

  OdpowiedzUsuń
 5. Otrzymalam na chrzcie sw. imie Rita-Maria i musze przyznac jak wielka -jest i byla -pomoc i obrona Matki Najswietszej i Sw Rity w calym moim zyciu. .Jestem bardzo wdzieczna za to. Rita.

  OdpowiedzUsuń
 6. + Szczęść Boże Bożenko droga :) ja również przesyłam najserdeczniejsze życzenia i niech Pan Bóg obdarza całą Twoją Rodzinkę wszelkimi potrzebnymi łaskami, Matka Najświętsza niech Was okrywa swoim płaszczem, a święta Rita, Twoja przemożna patronka, niech wstawia się za Wami we wszystkich sprawach, nieustannie :).Ofiaruję Komunie Święte za Was :):):) pozdrawiam bardzo, bardzo serdecznie :):):)

  OdpowiedzUsuń
 7. Szczęść Boże
  Bóg zapłać za wasze wszystkie życzenia i modlitwy.
  Aż mi lżej na duszy i cieplutko na sercu.
  Pozdrawiam Gorąco
  Zostańcie z Panem
  Bożenka PZ

  OdpowiedzUsuń
 8. Bożenko,dobrego zdrówka, szczęścia
  i radości każdego dnia,
  opieki Matki Bożej i błogosławieństwa Miłosiernego Boga a św. Rita, Twoja patronka niech czuwa nad Tobą i Twoimi Bliskimi.
  Pozdrawiam i zapewniam o modlitwie :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli nie chcesz być osobą anonimową odpowiadając na wpis, kliknij na: "Komentarz jako", wybierz "nazwa/adres URL" i wpisz swoje imię. To jest również, taka prośba z naszej strony.